Soykırım yapmadık Vatanımızı savunduk

ABD Başkanı Joe Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1915 olaylarını ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanıyacağını ilan etmiştir. Bu kararın hukuki ve tarihi hiçbir karşılığı yoktur.

Soykırım suçu hukuki bir kavramıdır.
Birleşmiş Milletler 1948 Soykırım Sözleşmesine göre, soykırım suçunun işlendiğine, ancak suçun işlendiği ülkenin mahkemesi veya yetkili Uluslararası Ceza Mahkemesi hükmedebilir.
2015 yılında AİHM, 1915 olaylarının Yahudi Soykırımı ile bir benzerliğinin olmadığını, ‘Soykırım’ hükmünün ancak yetkili bir mahkeme tarafından verilebileceğinden bahisle burada böyle bir kararın olmadığına karar kılmıştır. Biden açıklamasını takiben, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ‘yetkili mahkeme kararı olmadığından BM açısından Ermeni Soykırımı tanımının geçerli olmadığını’ beyan etmiştir.
Ermeni diasporasının yıllardır israrla bu büyuk yalanı, uluslararası alanda kabul ettirme çabaları, uluslararası siyasi gerilimlerin olduğu dönemlerde özellikle batılı ülkelerin parlamentolarında karşılık buldu. Sonunda ABD de, siyasi konjonktürün uygun hale gelmesi neticesinde, yıllardır ülkemize karşı elinde koz olarak tuttuğu sözde Ermeni soykırımını kabul etti. Her iki halkın da tarihte çok acılar çektiği gerçeğini kimse inkar etmiyor; ancak Ermenilere ‘soykırım’ yapıldığı iftiraları gerçeği ifade etmiyor. Tarihi belgelere rağmen siyasi çıkarları uğruna bu yalanı parlamentolarında gerçekmiş gibi kabul eden devletleri tarih affetmeyecektir.
1. Dünya Savaşı koşullarında Vatanımızı savunduk, Soykırım yapmadık. Soykırım iddiası emperyalist bir yalandır.
1915 Ermeni tehciri ve karşılıklı kırımın, başkan düzeyinde ‘soykırım’ olarak ifade edilmesini, ABD’nin vatanımıza yönelik sistemli saldırılarını arttırarak sürdürme kararlılığı olarak anlıyoruz.Türk hekimleri olarak sözde soykırım yalanını kabul etmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığına, vatanına ve milletine yönelik saldırıları püskürtecek güce sahiptir. Başta İncirlik olmak üzere ülkemizdeki tüm Amerikan üslerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tam denetimine verilmesinden başlayan yaptırımlar derhal devreye sokulmalı, tepkiler sözde kalmamalıdır.
ABD saldırganlığı karşısında alttan alan ve ricacı tutumların ülkemize ve milletimize bedeli ağır olur.
Bütün sağlık meslek örgüt ve kuruluşlarını bu karara karşı ortak tutum almaya davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir