Doktorlar için değişim nasıl başlayacak?

 

Neden İstanbul Tabip Odası Yönetimine Aday Oldum

Neden İstanbul Tabip Odası Yönetimine Aday Oldum?

2011 yılının ilk aylarıydı…

Performans sisteminin dişlileri hekimleri iyice ezmeye başlamış,

Tıpta uzmanlık ve tıp eğitimi istifa eden hocalarla iyice açmaza girmiş,

Sağlıkta şiddetin ilk tohumları atılmış,

Henüz sevgili Dr. Ersin Arslan, Dr. Melike Erdem, Dr. Kamil Furtun ve daha niceleri o acı cinayetlere kurban gitmemişti…

İzmir Tabip Odası’nın Alsancak Kordon’daki rutubetli toplantı salonunda yedi kadar doktor arkadaşla toplanmış, sıfırlanan ek ödemelerin, yok sayılan asistan hekimliğin maruz kaldığı bu durumu nasıl aşacağımızı tartışmaktaydık.

Hatta işler öyle bir boyuta gelmiş ve genç doktorlarda öfke öylesine artmıştı ki; neredeyse her gün toplantı yapar hale gelmiştik.

İşte böylesine bir ortamda yaşadığımız sıkıntıları basına aktarmak istemiş ama bir serçe parmağı kadar bile yer alamamıştık.

Ve yine tesadüf o’dur ki aynı dönemde sıfırlanan döner sermayelerimiz öfkenin hastane bahçelerine taşmasına sebep olmuş ve İzmir’den yayılan genç doktor isyanı dalga dalga büyüyerek tüm yurdu kaplamıştı.

Ve kısılan sesimize inat Türkiye’nin ilk sosyal medya destekli hekim platformu olan asistanhekim.org ‘u kurmuş ve mazlumların sesini tüm dünyaya iki dilde aktarmaya başlamıştık.

Haklıydık ve yaptığımız eylemlerin neticesini alarak büyük kazanımlar elde etmiştik. Bu kazanımlar Türk siyasi tarihindeki sosyal medya destekli ilk sivil toplum hareketlerinden, Türkiye’nin ilk biber gazı tedavi kılavuzuna kadar geniş bir yelpazede hayatlarımıza dokundu.

Bugün hastanelerde ücretsiz girdiğiniz makale okuma sistemleri, her ay aldığınız sabit döner sermaye ödemeleri, tıpta uzmanlık eğitimi çekirdek değerlendirme sistemi, nöbet ücretlerinin zamlanması, belli bölgelerde mecburi hizmet yapan doktorlara yönelik askerlik hizmeti muafiyeti, sonraki nesiller üstüne yeterince düşmediği için havada kalan ama kanunen hala yürürlükte olan nöbet sonrası izin hakkı ve daha buraya yazamadığım birçok konu işte bu çalışmaların ürünüydü.

Kısacası kelleyi koltuğa almış ve başarmıştık.

O günden bugüne kadar geçen sürede ise hekimlik ne yazık ki hep geri, birçok meslektaşımız ise cinayetlere kurban gitti. Bu ülkenin doktorları tarafından anadoludan silinen salgın hastalıklar tekrar baş gösterdi, yabancı hekim getirilmek suretiyle cumhuriyet kazanımları birer birer silinmeye çalışıldı. Tabipler Birliği’nden Türk adı çıkarılmaya, hekimlik ise ikinci sınıf bir ünvan olmaya mahkum edildi.

Belki çoğumuz sorumluluğu sistemi yönetenlerin üzerine atmayı tercih edip susmayı seçtik ama aslında etkin muhalefet edemeyen tabip odaları ve merkez tabipler birliği yönetimleri işte bu sorunun temelini oluşturdu.

Çanakkale’de organik domates yetiştirmesi gerekenler, İstanbul Tabip Odası’na başkanlık yapınca, Sağlık Bakanlığı da hazırladığı hormonlu cacığa salatalık gibi bizleri doğramaktan çekinmedi.

Ses çıkarmaya çıkarmaya da, yavaşça ısıtılan kurbağa misali sonumuzun gelmesini bekler olduk.

Hiç kimse kusura bakmasın;

Türkiye’nin en parlak beyin gücü ve Cumhuriyet’in kurucu unsurları olan hekimler işte bu noktada hiç kimsenin oyuncağı değildir ve olmamalıdır da!

Bugün geldiğimiz noktada bir kez daha haykırıyorum:

Korkmayın!

Önce kendimizi, sonra hekimliğin içine düştüğü bu durumu ve en nihayetinde de dört bir tarafı türlü şer odaklarıyla çevrelenen bu güzel yurdumuzu kurtarabiliriz.

Bazen bazı değişimler küçük bir adımla başlar ama sonuçları büyük olur.

İşte bu inanç ve azimle; gençliğimden aldığım enerjiyi, geçmişte edindiğim başarılı tecrübelerle birleştirmeye ve hekimlerin makus talihini yenmeye karar verdim.

Bu vesiliyle İstanbul Tabip Odası yönetimine Cumhuriyetçi Hekimler Grubu’ndan aday olduğumu açıklar;

Hekimlik onurunu kurtarmak ve onu hak ettiği noktaya taşımak için bir dakika bile geri durmayacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.

Gelin 15 Nisan 2018 Pazar günü;

Değişime, yeniliğe ve güzel geleceğe bir oy da siz verin!

Çünkü Sen Hekimsin, Değerlisin…

Uzm. Dr. Özgür NİFLİOĞLU

İstanbul Tabip Odası

Cumhuriyetçi Hekimler Grubu

Yönetim Kurulu Adayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir