Aile Hekimleri Sadece “Aile Hekimliği” Yapmalı

 

Aile Hekimleri Sadece “Aile Hekimliği” Yapmalı

               Dr. Erdem Birgül

Aile Hekimleri sadece kendi işini yapmalı hastalarına ayıracak yeterli zamanı olmalıdır. Zaten çok fazla iş yükü olan Aile Hekimine her gün ayrı bir kurum yeni bir angarya yüklememeli, görev tanımı açık olmalıdır.

Toplum Sağlığı Merkezi (TSM)  görevlerini Aile Hekimi yapmamalıdır. Hekimleri, hekimler denetlenmeli, negatif değil pozitif performans uygulanmalıdır. TSM kadroları artırılmalı, TSM’ler Aile Hekimlerini desteklemelidir.

Aile Hekimlerinin sayısı arttırılmalı ve bağlı nüfus 2000-2500 seviyesine süratle indirilmelidir. Yeni Aile Hekimlerinin sisteme nasıl ekleneceği hukuki düzenleme ile belirlenmeli, hasta sayısının azaltılması Aile Hekimleri için herhangi bir gelir ve hak kaybı yaratmamalıdır.

Aile Hekimleri ve birinci basamak, sağlık hizmetlerinin temeli ve en ön cephesidir. Aile Hekimine hak ettiği önem verilmeli ve saygınlığı arttırılmalıdır.

Aile Hekimi, bölgesindeki Eğitim Hastanesi ve Üniversite dahil tüm sağlık sisteminin desteğini arkasında hissetmeli ve tüm hastaları da bunu bilmelidir. Tabip odasının hukuki ve idari desteği Aile Hekimine güç vermelidir.

Gereksiz hasta talepleri ve hekime karşı şiddet, arkasına tüm hekimlerin gücünü alan, güçlü ve saygın bir Tabip Odasının varlığı  ile engellenebilir.

15 Nisan’da Değişime…

Dr. Erdem Birgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir